2010-06-10

BNP Paribas Fortis bierze udział w Kampanii Informacyjnej „Systemu Dokumenty Zastrzeżone”

W „Systemie Dokumenty Zastrzeżone”, używanym przez BNP Paribas Fortis jak również przez wiele innych banki i instytucji, zgromadzono już 870 tys. informacji o skradzionych lub zagubionych dokumentach tożsamości. System ten chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości oraz ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która utraciła dokumenty.

Liczba dokumentów zgromadzonych w Centralnej Bazie Danych „Systemu Dokumenty Zastrzeżone” stale wzrasta. Co kwartał zgłaszanych jest nawet 20 tys. utraconych dokumentów. Dzięki temu ich prawdziwi właściciele mogą uniknąć prób wyłudzeń dokonywanych przez przestępców na ich nazwisko. Zastrzeżenie dokumentu pozwala na natychmiastowe zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku, co zmniejsza ryzyko funkcjonowania całego obrotu gospodarczego.

Jak wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” przygotowanego przez Związek Banków Polskich w I kwartale 2010 r. udaremniono ponad 2100 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości. Łączna kwota udaremnionych transakcji to ponad 100,5 miliona złotych. Kradzione dokumenty wykorzystywane są przeważnie do wyłudzenia kredytu, dokonania zakupu telefonu i innych transakcji lub zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

„System Dokumenty Zastrzeżone” ogranicza możliwość wykorzystania skradzionych dokumentów do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła. Co ważne, dokumenty zastrzegają nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy – także Ci, którzy nigdy nie posiadali własnego konta (oni bowiem, jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy są najczęstszymi ofiarami oszustów).

Celem Kampanii Informacyjnej „Systemu Dokumenty Zastrzeżone” jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

Więcej na: www.dokumentyzastrzezone.pl

powrót