BNP Paribas
logowanie
 


Dla Klientów dawnego BGŻ

eBGŻ

 
zaloguj się
Platforma
Finansowa
dla Firm
zaloguj się
Zlecenia giełdowe zaloguj się Załóż rachunek

Dla Klientów
dawnego Sygma Bank

Sygma Online
 

zaloguj się


Portfele

Sprawdź
wartość
portfela
zaloguj się


Dla Klientów dawnego BNP Paribas

PL@NET

 
zaloguj się
BiznesPL@NET

 
zaloguj się
ban_fyd

Wystawa Pora Relaksu

FUTURE DESIGN Pora relaksu

wystawa 6 grup projektowych w ramach programu Fortis Young Design

 

Aby widzieć pełną treść strony musisz uaktualnić Flash Player'a Pobierz nowszą wersję.

O wystawie Pora Relaksu, inaugurującej projekt Fortis Young Design, mówi Beata Bochińska, prezes IWPWystawa „Pora Relaksu” to kontynuacja naszego programu prezentowania zjawiska polskiego designu. Tym razem czas na młodych twórców, którzy mają przenieść nas w przyszłość. Dzięki współpracy z partnerem jakim jest Fortis Bank mogliśmy sfinansować stworzenie całkowicie nowych prezentacji dla potrzeb tej wystawy.

Tym razem nie pokazujemy konkretnych produktów ale koncepty i projekcję przyszłości. Poprosiliśmy młodych projektantów by zechcieli wypowiedzieć się w swoich instalacjach i prezentacjach multimedialnych na temat zjawiska wolnego czasu i sposobów w jaki będziemyw przyszłości wypoczywali. Chcemy wywołać dyskusję, nakłonić odbiorców do refleksji nad zmieniającymi się potrzebami i stylami życia. Chcemy również pokazać potencjał młodego pokolenia w wyznaczaniu trendów i odczytywaniu oczekiwań społecznych. Tego potencjału, w pędzącym coraz szybciej świecie, nie wolno nam zagubić i roztrwonić. Trzeba młodym oddać głos i słuchać z uwagą ich wypowiedzi. Ich czas nadchodzi szybciej niż nam się wydaje. Ich świat, co starają się nam pokazać, będzie potrzebował zupełnie nowych usług i produktów.

Rzeczywistość materialna poszerzona o cyfrową przestrzeń daje duże pole dla wyobraźni.
Projektanci z tej przestrzeni korzystają lecz o dziwo mocno dystansują się do nowych technologii w kontekście odpoczynku.
Mają świadomość ich wartości i konieczności stosowania w pracy ale czują też ich moc ograniczania w życiu prywatnym.

Kolejne pokolenie projektantów ma głos i podobnie, jak to miało miejsce wiele lat temu, musi zyskać uznanie nowych odbiorców iprzedsiębiorców, którzy potrafią zobaczyć potencjał twórczego myślenia. Teraz powinno być łatwiej niż na początku drogi gdy powstawałozjawisko designu. Dzisiaj cały świat poszukuje innowacyjnych rozwiązań i szuka obszarów i nisz, które można zagospodarować nowymi usługami i przedmiotami pozwalającymi użytkownikom z nich korzystać. Wystawą „Pora relaksu” dajemy szansę spojrzeć w przyszłośći zobaczyć potencjalne obszary rozwoju, przedstawiamy interesujących młodych kreatywnych twórców, reszta należy do potencjalnych partnerów, którzy będą chcieli z nimi nawiązać współpracę.

W zeszłym roku zaczęliśmy nasz cykl prezentacji zjawisk związanych z polskim designem od wystawy „Wiecznie młode. Polski Vintage”. Chcieliśmy odnieść się do ponadczasowej aktualności dobrych projektów, które powstały w Polsce w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych. Chcieliśmy pokazać, że dobry projekt żyje latami. Nasz ukłon w stronę dawnych polskich projektantów zyskał akceptację i uznanie odwiedzających. Wystawa dzięki współpracy z UM Warszawy pojechała do Kijowa. Promowała polski design na Ukrainie. Bardzo się podobała.

Mamy nadzieję, że kolejna odsłona zjawiska polskiego designu poprzez pokazanie najmłodszego pokolenia projektantów i ich widzenia przyszłości zostanie równie przychylnie przyjęta.

Każde kolejne pokolenie zaskakuje i otwiera całkowicie nowe obszary zmuszając do akceptacji lub odrzucenia – taki los ludzi designu, są nieokiełznani w korzystaniu ze swej wyobraźni.

Beata Bochińska
kurator wystawy, historyk sztuki i designu, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

ban_right_fyd
Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000011571, posiadający NIP 526-10-08-546 oraz kapitał zakładowy w wysokości 84 238 318 zł w całości wpłacony.